Menu

Borelioza

Choroba przenosi się na człowieka po ukąszeniu przez kleszcza zakażonego krętkiem boreliozy. Po upływie od 4 dni do kilku tygodni w miejscu wniknięcia krętka pojawia się tzw. rumień wędrujący – zaczerwienione znamię, czasami lekko swędzące lub kłujące. Po kilku tygodniach dołączają także inne objawy boreliozy m.in. gorączka, poty, dreszcze, fale gorąca, powiększenie węzłów chłonnych oraz – w dalszej kolejności – objawy neurologiczne: zapalenia korzeni nerwowych, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, porażenia nerwów czaszkowych (szczególnie porażenie nerwu twarzowego).

W późnej boreliozie, która rozwija się nawet po kilkunastu miesiącach od zakażenia, mogą dołączyć bóle stawów, przewlekłe zanikowe zapalenia skóry, zaburzenia przewodnictwa w sercu.

Sposobem wykrycia boreliozy jest badanie obecności przeciwciał przeciwkrętkowych we krwi. Pojawiają się one dopiero po kilku tygodniach od zachorowania – badanie trzeba zrobić ok 4 tygodni po ukąszeniu przez kleszcza. W późnym stadium choroby wykrywa się jedynie ok 1/3 przypadków.

Interpretacja wyników
Występuje wiele odmian i podtypów krętków boreliozy i nie wszystkie są wykrywane przez testy. Część ludzi zdrowych także może mieć przeciwciała po zachorowaniu i samoistnym wyleczeniu. Dlatego w świeżych przypadkach wskazane jest powtórzenie badania po 4 tygodniach, aby stwierdzić wzrost ilości przeciwciał.

Jeśli wyniki są ujemne, a lekarz jednak podejrzewa chorobę, warto wykonać powtórne badania w innym laboratorium, gdzie wykorzystywana jest odmienna metoda oznaczania przeciwciał. Zwiększa się w ten sposób szansę na uzyskanie wyniku dodatniego.

Morfologia krwi obwodowej
Biochemia krwi
  • Żelazo we krwi - Żelazo w organizmie wchodzi w skład hemoglobiny i
  • Kwas moczowy - Kwas moczowy powstaje we wszelkich procesach rozpadu i
  • Wapń - Prawie cały wapń znajduje się w kościach. Pierwiastek
  • Sód - Sód to najważniejszy elektrolit płynu pozakomórkowego.
Poziom cukru
Układ odpornościowy
  • Cytomegalowirus - Tą chorobą najczęściej zarażamy się jak
  • Borelioza - Choroba przenosi się na człowieka po ukąszeniu przez
  • Reumatyzm - Reumatyzm jest chorobą tkanki łącznej. Schorzenie
  • Helicobacter pylori - Bakterie Helicobacter pylori w czasie osłabienia organizmu