Menu

Glukoza we krwi

Badanie ma na celu sprawdzenie glikemii bez obciążenia. Z tego powodu tak ważna jest prawidłowa dieta przed badaniem. Po stwierdzeniu odstępstwa od normy lekarz zwykle zleca dalsze bardziej szczegółowe badania (test obciążenia glukozą lub profil glikemii).

Norma
glukoza we krwi < 110 mg/dl
nieprawidłowa glikemia na czczo > 110-126 mg/dl

Interpretacja wyników
Podwyższenie stężenia glukozy we krwi to podstawowy objaw cukrzycy. W zależności od stopnia zaawansowania choroby może ono występować jedynie po spożyciu węglowodanów lub niezależnie od niego. Zawartość glukozy we krwi podaje się w miligramach na 100 ml krwi (mg% łub mg/dl) albo w milimolach na litr (mmol/l).

Przy wartości powyżej 100 mg/dl istnieje podejrzenie cukrzycy. Stężenie niższe oznacza hipoglikemię, inaczej niedocukrzenie. Hipoglikemia to stan, w którym ilość glukozy we krwi spada poniżej normy. Może być spowodowana: przedawkowaniem insuliny lub innych leków przeciwcukrzycowych, dużym wysiłkiem fizycznym, spożyciem alkoholu. Stężenie wyższe to hiperglikemia, inaczej przecukrzenie krwi. Może oznaczać stan przedcukrzycowy, nieprawidłową tolerancję glukozy lub cukrzycę. W przypadku znacznego przecukrzenia krwi (400 mg/dl i więcej) może dojść nawet do śpiączki cukrzycowej, która wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej i podania leków.

Jeżeli poziom glukozy we krwi przekracza wartość 100 mg/dl, zwiększa się ryzyko choroby wieńcowej. Dlatego konieczne są dodatkowe badania (lipidogram) pozwalające ocenić, jak duże jest ryzyko wystąpienia choroby serca.

Morfologia krwi obwodowej
Biochemia krwi
  • Żelazo we krwi - Żelazo w organizmie wchodzi w skład hemoglobiny i
  • Kwas moczowy - Kwas moczowy powstaje we wszelkich procesach rozpadu i
  • Wapń - Prawie cały wapń znajduje się w kościach. Pierwiastek
  • Sód - Sód to najważniejszy elektrolit płynu pozakomórkowego.
Poziom cukru
Układ odpornościowy
  • Cytomegalowirus - Tą chorobą najczęściej zarażamy się jak
  • Borelioza - Choroba przenosi się na człowieka po ukąszeniu przez
  • Reumatyzm - Reumatyzm jest chorobą tkanki łącznej. Schorzenie
  • Helicobacter pylori - Bakterie Helicobacter pylori w czasie osłabienia organizmu