Menu

Mononukleoza

Mononukleozę nazywa się czasem „chorobą pocałunków”, ponieważ łatwo przenosi się za pomocą śliny. Tę dosyć często występującą przypadłość wywołuje wirus Epsteina-Barra (w skrócie EBV) nazwany tak na cześć swoich odkrywców. Jest on na tyle rozpowszechniony, że znajduje się go u 80 proc. osób powyżej 40. roku życia.

Zakażenie mononukleozą często jest bezobjawowe, lecz wirus pozostaje w organizmie przez całe życie. Chorobie może jednak towarzyszyć gorączka, ból gardła i powiększenie węzłów chłonnych. Znacznie poważniejszym objawem jest spotykane u 50 proc. chorych powiększenie śledziony. W 20 proc. przypadków powiększona jest również wątroba.

Zakażenie mononukleozą można potwierdzić przez badania krwi. Wystarczy już badanie morfologiczne, by stwierdzić, że wzrósł poziom limfocytów (białe ciałka krwi) i pojawiły się również nietypowe limfocyty (mononukleary), które są szczególnie aktywne w walce z infekcją. Na mononukleozę wskazuje także obecność we krwi tzw. przeciwciał heterofilnych. Nie są one skierowane przeciwko określonym białkom wirusa i nie chronią przed rozwojem zakażenia, lecz tylko sygnalizują infekcję. Wykrywa się je za pomocą testu szkiełkowego – miesza się na podstawce kroplę krwi ze specjalnym odczynnikiem, po czym czeka 3 min na wynik. Jeżeli pomimo ujemnego wyniku testu szkiełkowego lekarz u poważnie chorego pacjenta nadal podejrzewa mononukleozę, rozpoznanie można potwierdzić przez wykonanie tzw. profilu serologicznego. W trakcie tego badania wykrywa się już przeciwciała skierowane przeciwko konkretnym cząsteczkom wirusa EBV (czyli jego antygenom). Jest to drogie badanie, ale daje stuprocentową pewność diagnozy.

Morfologia krwi obwodowej
Biochemia krwi
  • Żelazo we krwi - Żelazo w organizmie wchodzi w skład hemoglobiny i
  • Kwas moczowy - Kwas moczowy powstaje we wszelkich procesach rozpadu i
  • Wapń - Prawie cały wapń znajduje się w kościach. Pierwiastek
  • Sód - Sód to najważniejszy elektrolit płynu pozakomórkowego.
Poziom cukru
Układ odpornościowy
  • Cytomegalowirus - Tą chorobą najczęściej zarażamy się jak
  • Borelioza - Choroba przenosi się na człowieka po ukąszeniu przez
  • Reumatyzm - Reumatyzm jest chorobą tkanki łącznej. Schorzenie
  • Helicobacter pylori - Bakterie Helicobacter pylori w czasie osłabienia organizmu